Nichicon UES1A102MHM1TO
UES1A102MHM1TO picture photo
Mfg. Part Number
UES1A102MHM1TO
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 1000UF 20% 10V RADIAL
Datasheet Download
UES1A102MHM1TO.pdf
Availability of UES1A102MHM1TO
QUANTITY
UES1A102MHM1TO Order Process
Ship out your order
Specifications of UES1A102MHM1TO
Internal Part NumberEIS-UES1A102MHM1TO
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesAudio Capacitors
Standard Package250
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesES
PackagingTape & Box (TB)
Capacitance1000µF
Tolerance±20%
Voltage Rating10V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.1000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
TypeBi-Polar
ApplicationsAudio
Ripple Current-
Impedance-
Lead Spacing0.295" (7.50mm)
Size / Dimension0.630" Dia (16.00mm)
Height - Seated (Max)1.043" (26.50mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)UES1A102MHM1TO
Related LinksUES1A10, UES1A102MHM1TO Datasheet, Nichicon Distributor
UES1A102MHM1TO Details Description
Related parts for UES1A102MHM1TO
IC SPEAKERPHONE ENHANCED 20SOIC datasheet.pdf
CARD EDGE 86POS DL .100X.200 BLK datasheet.pdf
CAP FILM 0.22UF 20% 760VDC RAD datasheet.pdf
CAP CER 0.056UF 1KV X7R 2225 datasheet.pdf
BOX STEEL GRAY 24"L X 24"W datasheet.pdf
FILTER EXHAUST LT GREY datasheet.pdf
MOTOR SERVO AC INC KEY 750W 200V datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 75W datasheet.pdf
CAP ARRAY 180PF 100V NP0 0612 datasheet.pdf
CONN SPRING LOAD 54POS DUAL PCB datasheet.pdf
UTI 2 5-PE/L/L datasheet.pdf
CAP FILM 0.062UF 5% 1000VDC AXIA datasheet.pdf