Vishay/Dale RNC50J3003BSRE6
RNC50J3003BSRE6 picture photo
Mfg. Part Number
RNC50J3003BSRE6
Brief Description
RES 300K OHM 1/10W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC50J3003BSRE6.pdf
Availability of RNC50J3003BSRE6
QUANTITY
RNC50J3003BSRE6 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC50J3003BSRE6
Internal Part NumberEIS-RNC50J3003BSRE6
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)300k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.070" Dia x 0.150" L (1.78mm x 3.81mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC50J3003BSRE6
Related LinksRNC50J3, RNC50J3003BSRE6 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC50J3003BSRE6 Details Description
Related parts for RNC50J3003BSRE6
RES SMD 887K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CBL 4POS M12 R/A PLG-R/A SKT 15M datasheet.pdf
IC MCU 32BIT 32KB FLASH 64LQFP datasheet.pdf
CAP CER 3300PF 100V NP0 RADIAL datasheet.pdf
IMP CONFIGURABLE POWER SUPPLY datasheet.pdf
RES 280K OHM 1/8W .5% AXIAL datasheet.pdf
FFC 1.25 TYPE A 18 CKTS LGT 51 datasheet.pdf
114USI 50FT 16-3-SO 1447 datasheet.pdf
RES ARRAY 4 RES 10 OHM 8SIP datasheet.pdf
DC/DC CONVERTER 2.5V 1W datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 19POS PIN datasheet.pdf