Vishay/Dale RNC50J3012DSRSL
RNC50J3012DSRSL picture photo
Mfg. Part Number
RNC50J3012DSRSL
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 30.1K OHM 1/10W .5% AXIAL
Datasheet Download
RNC50J3012DSRSL.pdf
Availability of RNC50J3012DSRSL
QUANTITY
RNC50J3012DSRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC50J3012DSRSL
Internal Part NumberEIS-RNC50J3012DSRSL
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/07, RNC50
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)30.1k
Tolerance±0.5%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.070" Dia x 0.150" L (1.78mm x 3.81mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC50J3012DSRSL
Related LinksRNC50J3, RNC50J3012DSRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC50J3012DSRSL Details Description
Related parts for RNC50J3012DSRSL
DIODE GEN PURP 600V 15A TO262 datasheet.pdf
TERM SOLDER PIN .250" .082"L datasheet.pdf
TVS DIODE 58.1VWM 92VC AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 80.6 OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
DIODE MODULE 1.2KV 45A ISOTOP datasheet.pdf
EMI FILTER 500VAC 600A SCREW TER datasheet.pdf
RES 898 OHM 1/2W .1% AXIAL datasheet.pdf
MINIFIT JR RA DRPEGS 50AU V2 16C datasheet.pdf
RES 9.1M OHM 0.6W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 38.3 OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
BCP-350-12 BK datasheet.pdf
CAP FILM 700VDC 50UF RADIAL datasheet.pdf