Vishay/Dale RNC50J3013BRBSL
RNC50J3013BRBSL picture photo
Mfg. Part Number
RNC50J3013BRBSL
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 301K OHM 1/10W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC50J3013BRBSL.pdf
Availability of RNC50J3013BRBSL
QUANTITY
RNC50J3013BRBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC50J3013BRBSL
Internal Part NumberEIS-RNC50J3013BRBSL
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/07, RNC50
PackagingBulk
Resistance (Ohms)301k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.070" Dia x 0.150" L (1.78mm x 3.81mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC50J3013BRBSL
Related LinksRNC50J3, RNC50J3013BRBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC50J3013BRBSL Details Description
Related parts for RNC50J3013BRBSL
Connector Receptacle 11 Position 0.156" (3.96mm) Tin Through Hole, Right Angle datasheet.pdf
FERRULE INS VNL AWG18 RD 5/8" datasheet.pdf
CONN EDGECARD 50POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
STRAIN RELIEF FOR FC/SC CONN datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 6.5V 400W datasheet.pdf
RES 49.3 OHM 1W 0.1% WW AXIAL datasheet.pdf
NON-HERMETIC THERMOSTAT datasheet.pdf
FIXED IND 27UH 135MA 3.5 OHM TH datasheet.pdf
RES SMD 50 OHM 0.5% 1/5W 1506 datasheet.pdf
CONN MMCX PLUG GANG 8POS datasheet.pdf
HEATSINK 60X60X12.7MM XCUT T412 datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 25 Position Through Hole Solder datasheet.pdf