Vishay/Dale RNC50J3051BSBSL
RNC50J3051BSBSL picture photo
Mfg. Part Number
RNC50J3051BSBSL
Brief Description
RES 3.05K OHM 1/10W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC50J3051BSBSL.pdf
Availability of RNC50J3051BSBSL
QUANTITY
RNC50J3051BSBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC50J3051BSBSL
Internal Part NumberEIS-RNC50J3051BSBSL
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/07, RNC50
PackagingBulk
Resistance (Ohms)3.05k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.070" Dia x 0.150" L (1.78mm x 3.81mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC50J3051BSBSL
Related LinksRNC50J3, RNC50J3051BSBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC50J3051BSBSL Details Description
Related parts for RNC50J3051BSBSL
XFRMR LAMINATED 10VA THRU HOLE datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE DPDT 10MA 24V datasheet.pdf
IC BUFF/DVR TRI-ST 10BIT 24SO datasheet.pdf
SENSOR 1000PSIS 1.2 UNF 5V datasheet.pdf
CONN PNL MNT RCPT 4SKT STR PCB datasheet.pdf
CAP CER 22UF 50V X7S SMD datasheet.pdf
CONN RCPT datasheet.pdf
RC 15622413001 CBL ASSY CONNPCU datasheet.pdf
CONN RCPT 1POS INLINE PIN datasheet.pdf