Vishay/Dale RNC50J3091BSBSL
RNC50J3091BSBSL picture photo
Mfg. Part Number
RNC50J3091BSBSL
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 3.09K OHM 1/10W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC50J3091BSBSL.pdf
Availability of RNC50J3091BSBSL
QUANTITY
RNC50J3091BSBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC50J3091BSBSL
Internal Part NumberEIS-RNC50J3091BSBSL
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/07, RNC50
PackagingBulk
Resistance (Ohms)3.09k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.070" Dia x 0.150" L (1.78mm x 3.81mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC50J3091BSBSL
Related LinksRNC50J3, RNC50J3091BSBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC50J3091BSBSL Details Description
Related parts for RNC50J3091BSBSL
RES SMD 255K OHM 0.5% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CAP CER 47PF 100V NP0 RADIAL datasheet.pdf
IC SURGE STOPPER ADJ 12-DFN datasheet.pdf
CONN HEADER 1.5MM 2POS R/A SMD datasheet.pdf
RES 0.442 OHM 3W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 61POS SKT datasheet.pdf
CONN PLUG 4POS INLINE W/SKTS datasheet.pdf
TRANS PNP DARL 100V 6A datasheet.pdf
CAP ALUM 22000UF 40V SCREW datasheet.pdf