Vishay/Dale RNC50J3092BSBSL
RNC50J3092BSBSL picture photo
Mfg. Part Number
RNC50J3092BSBSL
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 30.9K OHM 1/10W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC50J3092BSBSL.pdf
Availability of RNC50J3092BSBSL
QUANTITY
RNC50J3092BSBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC50J3092BSBSL
Internal Part NumberEIS-RNC50J3092BSBSL
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/07, RNC50
PackagingBulk
Resistance (Ohms)30.9k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.070" Dia x 0.150" L (1.78mm x 3.81mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC50J3092BSBSL
Related LinksRNC50J3, RNC50J3092BSBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC50J3092BSBSL Details Description
Related parts for RNC50J3092BSBSL
IC MCU 8BIT 1.75KB OTP 18DIP datasheet.pdf
DIODE SCHOTTKY RF SGL 70V SOT-23 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 150W datasheet.pdf
RES 309K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES 4.99 OHM 1.5W 1% AXIAL datasheet.pdf
IC MCU 16BIT 8KB FLASH 20SSOP datasheet.pdf
IC OSC VCXO DUAL FREQ 6-CLCC datasheet.pdf
CONN RCPT 22POS WALL MNT PIN datasheet.pdf
CAP FILM 0.047 UF 20% 300 VAC RA datasheet.pdf