Vishay/Dale RNC50J3110BSB14
RNC50J3110BSB14 picture photo
Mfg. Part Number
RNC50J3110BSB14
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 311 OHM 1/10W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC50J3110BSB14.pdf
Availability of RNC50J3110BSB14
QUANTITY
RNC50J3110BSB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC50J3110BSB14
Internal Part NumberEIS-RNC50J3110BSB14
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/07, RNC50
PackagingBulk
Resistance (Ohms)311
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.070" Dia x 0.150" L (1.78mm x 3.81mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC50J3110BSB14
Related LinksRNC50J3, RNC50J3110BSB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC50J3110BSB14 Details Description
Related parts for RNC50J3110BSB14
RES SMD 910 OHM 5% 1/8W 0805 datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 60KB FLASH 44LQFP datasheet.pdf
TVS DIODE 82VWM 189VC R6 datasheet.pdf
CAP CER 390PF 200V NP0 1210 datasheet.pdf
SENSOR 1000PSIS 7/16 UNF 5V datasheet.pdf
FUSE FAST SEMICONDUCTOR 20A 700V datasheet.pdf
RES 5.23K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 15 OHM 1/2W 5% AXIAL datasheet.pdf
ANT PHANTOM ELITE UHF 3DB NMO BK datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON SPDT 8A 125V datasheet.pdf
RES SMD 487K OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf