Vishay/Dale RNC50J3162FSB14
RNC50J3162FSB14 picture photo
Mfg. Part Number
RNC50J3162FSB14
Brief Description
RES 31.6K OHM 1/10W 1% AXIAL
Datasheet Download
RNC50J3162FSB14.pdf
Availability of RNC50J3162FSB14
QUANTITY
RNC50J3162FSB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC50J3162FSB14
Internal Part NumberEIS-RNC50J3162FSB14
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/07, RNC50
PackagingBulk
Resistance (Ohms)31.6k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.070" Dia x 0.150" L (1.78mm x 3.81mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC50J3162FSB14
Related LinksRNC50J3, RNC50J3162FSB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC50J3162FSB14 Details Description
Related parts for RNC50J3162FSB14
DSUB CABL-AMU37K/ AE37G / AFU37K datasheet.pdf
CAP CER 27PF 50V NP0 0402 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 80POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
CONN TERM BLK 12POS 5.08MM VERT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 150W datasheet.pdf
WEATHERTIGHT CABLE C datasheet.pdf
FIXED IND 0.6NH 320MA 500 MOHM datasheet.pdf