Vishay/Dale RNC50J31R6FSRE6
RNC50J31R6FSRE6 picture photo
Mfg. Part Number
RNC50J31R6FSRE6
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 31.6 OHM 1/10W 1% AXIAL
Datasheet Download
RNC50J31R6FSRE6.pdf
Availability of RNC50J31R6FSRE6
QUANTITY
RNC50J31R6FSRE6 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC50J31R6FSRE6
Internal Part NumberEIS-RNC50J31R6FSRE6
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/07, RNC50
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)31.6
Tolerance±1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.070" Dia x 0.150" L (1.78mm x 3.81mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC50J31R6FSRE6
Related LinksRNC50J3, RNC50J31R6FSRE6 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC50J31R6FSRE6 Details Description
Related parts for RNC50J31R6FSRE6
DIODE SCHOTTKY 70V 150MW SOD323 datasheet.pdf
IC FPGA 147 I/O 208QFP datasheet.pdf
SENSOR 200PSI 7/16-20-2B 4-20MA datasheet.pdf
FIXED IND 1MH 510MA 2.42 OHM SMD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 200W datasheet.pdf
RES CHAS MNT 3.01 OHM 1% 20W datasheet.pdf
2-DRIVE RIBBON CABLE 18" datasheet.pdf
CONN SMARTCARD 8POS datasheet.pdf
CAP CER 430PF 50V NP0 0805 datasheet.pdf