Vishay/Dale RNC50J3401BRB14
RNC50J3401BRB14 picture photo
Mfg. Part Number
RNC50J3401BRB14
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 3.4K OHM 1/10W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC50J3401BRB14.pdf
Availability of RNC50J3401BRB14
QUANTITY
RNC50J3401BRB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC50J3401BRB14
Internal Part NumberEIS-RNC50J3401BRB14
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/07, RNC50
PackagingBulk
Resistance (Ohms)3.4k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.070" Dia x 0.150" L (1.78mm x 3.81mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC50J3401BRB14
Related LinksRNC50J3, RNC50J3401BRB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC50J3401BRB14 Details Description
Related parts for RNC50J3401BRB14
RELAY GEN PURPOSE 4PDT 3A 12V datasheet.pdf
HEAT SINK 50MM X 45MM X 16MM datasheet.pdf
CONN EDGECARD 12POS .125 SQ WW datasheet.pdf
QKE HDR SS RA DP datasheet.pdf
SENSOR 100PSIS 7/16 UNF 4-20 MA datasheet.pdf
CAP CER 3.9PF 50V NP0 0402 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 50W datasheet.pdf
CONN PLUG 30POS INLINE SCKT datasheet.pdf