Vishay/Dale RNC50J3572BSRE6
RNC50J3572BSRE6 picture photo
Mfg. Part Number
RNC50J3572BSRE6
Brief Description
RES 35.7K OHM 1/10W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC50J3572BSRE6.pdf
Availability of RNC50J3572BSRE6
QUANTITY
RNC50J3572BSRE6 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC50J3572BSRE6
Internal Part NumberEIS-RNC50J3572BSRE6
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/07, RNC50
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)35.7k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.070" Dia x 0.150" L (1.78mm x 3.81mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC50J3572BSRE6
Related LinksRNC50J3, RNC50J3572BSRE6 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC50J3572BSRE6 Details Description
Related parts for RNC50J3572BSRE6
OSC XO 124.000MHZ HCMOS SMD datasheet.pdf
FIXED IND 800NH 35A 1.3 MOHM SMD datasheet.pdf
CONV DC/DC 2W 36-72VIN +/-15VOUT datasheet.pdf
RES SMD 10K OHM 1% 1W 2010 datasheet.pdf
VARISTOR 100V 10KA DISC 20MM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 6.5V 150W datasheet.pdf
CAP ALUM 220UF 20% 160V SNAP datasheet.pdf
CAP TANT 33UF 20% 20V AXIAL datasheet.pdf