Vishay/Dale RNC50J35R7DSRSL
RNC50J35R7DSRSL picture photo
Mfg. Part Number
RNC50J35R7DSRSL
Brief Description
RES 35.7 OHM 1/10W .5% AXIAL
Datasheet Download
RNC50J35R7DSRSL.pdf
Availability of RNC50J35R7DSRSL
QUANTITY
RNC50J35R7DSRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC50J35R7DSRSL
Internal Part NumberEIS-RNC50J35R7DSRSL
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/07, RNC50
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)35.7
Tolerance±0.5%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.070" Dia x 0.150" L (1.78mm x 3.81mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC50J35R7DSRSL
Related LinksRNC50J3, RNC50J35R7DSRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC50J35R7DSRSL Details Description
Related parts for RNC50J35R7DSRSL
THERMISTOR NTC 15K OHM 5% RADIAL datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
SPECIAL ENGRAVING datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 2POS STR 5.08MM datasheet.pdf
IC MCU 16BIT 48KB FLASH 48TQFP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 6.5V 150W datasheet.pdf
CAP CER 390PF 50V NP0 RADIAL datasheet.pdf
CONN EDGECARD 44POS .100" datasheet.pdf
REED SENSORS datasheet.pdf
CONN HDR 10POS 0.4MM SMD GOLD datasheet.pdf
HEAT SHRINK MARKERS 12.7MM datasheet.pdf