Vishay/Dale RNC50J3611BSRSL
RNC50J3611BSRSL picture photo
Mfg. Part Number
RNC50J3611BSRSL
Brief Description
RES 3.61K OHM 1/10W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC50J3611BSRSL.pdf
Availability of RNC50J3611BSRSL
QUANTITY
RNC50J3611BSRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC50J3611BSRSL
Internal Part NumberEIS-RNC50J3611BSRSL
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/07, RNC50
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)3.61k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.070" Dia x 0.150" L (1.78mm x 3.81mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC50J3611BSRSL
Related LinksRNC50J3, RNC50J3611BSRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC50J3611BSRSL Details Description
Related parts for RNC50J3611BSRSL
RES SMD 274 OHM 0.5% 1/8W 0805 datasheet.pdf
FIXED IND 33UH 2.1A 85.8 MOHM datasheet.pdf
CONN EDGECARD 44POS .125 SQ WW datasheet.pdf
CAP TANT 6.8UF 10V 10% 1410 datasheet.pdf
RES 249 OHM 1/4W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES CHAS MNT 22.6 OHM 1% 30W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 75W datasheet.pdf
MULTI-LAY HYBRID BALUNS 0805 datasheet.pdf
HEAT SHRINK datasheet.pdf
IC MCU 4KB FLASH 20MHZ 32TQFP datasheet.pdf