Littelfuse 0230.375DRT1W
0230.375DRT1W picture photo
Mfg. Part Number
0230.375DRT1W
Brief Description
FUSE GLASS 375MA 250VAC 2AG
Datasheet Download
0230.375DRT1W.pdf
Availability of 0230.375DRT1W
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
0230.375DRT1W Order Process
Ship out your order
Specifications of 0230.375DRT1W
Internal Part NumberEIS-0230.375DRT1W
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1,500
Series230
PackagingTape & Reel (TR)
Fuse TypeCartridge, Glass
Current Rating375mA
Voltage Rating - AC250V
Voltage Rating - DC-
Mounting TypeThrough Hole
Breaking Capacity @ Rated Voltage35A
Melting I²t0.58
ApprovalsCSA, UL
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Color-
Size / Dimension0.177" Dia x 0.571" L (4.50mm x 14.50mm)
DC Cold Resistance-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)0230.375DRT1W
Related Links0230.3, 0230.375DRT1W Datasheet, Littelfuse Distributor
0230.375DRT1W Details Description
Related parts for 0230.375DRT1W
IC SWIT PWM SMPS CM PENTAWATT5 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 60POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CAP TANT 22UF 10V 20% 2312 datasheet.pdf
RES SMD 4.53K OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 6A 125V datasheet.pdf
RES SMD 95.3K OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
RES SMD 200K OHM 0.1% 1/10W 0805 datasheet.pdf
CONN PLUG 19POS STRAIGHT W/SCKT datasheet.pdf
CONN HSG PLUG 4POS STRGHT SCKT datasheet.pdf
CONN IDC 4POS 2.54MM 26AWG GOLD datasheet.pdf