Vishay/Dale RNC50J3612BSRE6
RNC50J3612BSRE6 picture photo
Mfg. Part Number
RNC50J3612BSRE6
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 36.1K OHM 1/10W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC50J3612BSRE6.pdf
Availability of RNC50J3612BSRE6
QUANTITY
RNC50J3612BSRE6 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC50J3612BSRE6
Internal Part NumberEIS-RNC50J3612BSRE6
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/07, RNC50
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)36.1k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.070" Dia x 0.150" L (1.78mm x 3.81mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC50J3612BSRE6
Related LinksRNC50J3, RNC50J3612BSRE6 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC50J3612BSRE6 Details Description
Related parts for RNC50J3612BSRE6
RC NETWORK 100 OHM/220PF 5% SMD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 86POS R/A .125 SLD datasheet.pdf
IC CLK BUFFER ZD STD DRV 16-SOIC datasheet.pdf
CONN HEADER 30POS 3.5MM SMD .5MM datasheet.pdf
CAP ALUM 1500UF 20% 180V SNAP datasheet.pdf
SF4B SERIES CONNECTION CABLE 5M datasheet.pdf
CONN SOCKET PGA 520POS GOLD datasheet.pdf
COVER PLATE LT REAR datasheet.pdf
EMI FILTER PI TYPE datasheet.pdf
IC 2 5 HC/ 5-GF-5 08 datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 61POS PIN datasheet.pdf