Vishay/Dale RNC50J3651BPB14
RNC50J3651BPB14 picture photo
Mfg. Part Number
RNC50J3651BPB14
Brief Description
RES 3.65K OHM 1/10W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC50J3651BPB14.pdf
Availability of RNC50J3651BPB14
QUANTITY
RNC50J3651BPB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC50J3651BPB14
Internal Part NumberEIS-RNC50J3651BPB14
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/07, RNC50
PackagingBulk
Resistance (Ohms)3.65k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.070" Dia x 0.150" L (1.78mm x 3.81mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateP (0.1%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC50J3651BPB14
Related LinksRNC50J3, RNC50J3651BPB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC50J3651BPB14 Details Description
Related parts for RNC50J3651BPB14
CONN EDGECARD 80POS R/A .100 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 10POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CAP CER 3.6PF 250V NP0 0805 datasheet.pdf
RES SMD 220 OHM 1% 1/2W 1206 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 25W datasheet.pdf
RES 274K OHM 1/4W .1% AXIAL datasheet.pdf
POT 10K OHM 1W CERMET LINEAR datasheet.pdf
RES SMD 20K OHM 0.1% 1/5W 1005 datasheet.pdf
MICRO 25C P 12" WHT JACKS datasheet.pdf
OSC XO 75.000MHZ HCMOS SMD datasheet.pdf
400 MHz to 2700 MHz RF Driver Amplifier IC datasheet.pdf