Vishay/Dale RNC50J3651FSRE6
RNC50J3651FSRE6 picture photo
Mfg. Part Number
RNC50J3651FSRE6
Brief Description
RES 3.65K OHM 1/10W 1% AXIAL
Datasheet Download
RNC50J3651FSRE6.pdf
Availability of RNC50J3651FSRE6
QUANTITY
RNC50J3651FSRE6 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC50J3651FSRE6
Internal Part NumberEIS-RNC50J3651FSRE6
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/07, RNC50
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)3.65k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.070" Dia x 0.150" L (1.78mm x 3.81mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC50J3651FSRE6
Related LinksRNC50J3, RNC50J3651FSRE6 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC50J3651FSRE6 Details Description
Related parts for RNC50J3651FSRE6
IDC CABLE - MSR34A/MC34M/MSR34A datasheet.pdf
RES SMD 45.3K OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
IC 12 BIT DAC P/O 20-SOIC datasheet.pdf
TFLEX 6180 9" X 9" datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 400W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 2V 30W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.5V 75W datasheet.pdf
CAP CER 300PF 100V 1% BP 1206 datasheet.pdf
IC VREF SERIES 2.048V 8SOIC datasheet.pdf
RES 3.16K OHM 0.6W 0.01% RADIAL datasheet.pdf
CONN EDGECARD 12POS .100" datasheet.pdf