Vishay/Dale RNC50J36R5BSBSL
RNC50J36R5BSBSL picture photo
Mfg. Part Number
RNC50J36R5BSBSL
Brief Description
RES 36.5 OHM 1/10W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC50J36R5BSBSL.pdf
Availability of RNC50J36R5BSBSL
QUANTITY
RNC50J36R5BSBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC50J36R5BSBSL
Internal Part NumberEIS-RNC50J36R5BSBSL
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/07, RNC50
PackagingBulk
Resistance (Ohms)36.5
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.070" Dia x 0.150" L (1.78mm x 3.81mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC50J36R5BSBSL
Related LinksRNC50J3, RNC50J36R5BSBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC50J36R5BSBSL Details Description
Related parts for RNC50J36R5BSBSL
SSR OCMOS FET 150MA 1CH NC 6-SMD datasheet.pdf
IC EEPROM 1KBIT 400KHZ 8TDFN datasheet.pdf
LED XLAMP NEUTRAL WHT 4750K 2SMD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 95V 25W datasheet.pdf
RES 60.4 OHM 1/10W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 56 OHM 5% 1/10W 0603 datasheet.pdf
SENT BUS DECODE WS-XS datasheet.pdf
HEATSINK 54X54X15MM XCUT T766 datasheet.pdf
IMP100S,H,V2P10C,LG,OEW39,5.5 datasheet.pdf
TV 5C 5#20 SKT RECP datasheet.pdf
4700UF 40V 35X40MM 85C 15000H datasheet.pdf