Vishay/Dale RNC50J3701BRB14
RNC50J3701BRB14 picture photo
Mfg. Part Number
RNC50J3701BRB14
Brief Description
RES 3.7K OHM 1/10W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC50J3701BRB14.pdf
Availability of RNC50J3701BRB14
QUANTITY
RNC50J3701BRB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC50J3701BRB14
Internal Part NumberEIS-RNC50J3701BRB14
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/07, RNC50
PackagingBulk
Resistance (Ohms)3.7k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.070" Dia x 0.150" L (1.78mm x 3.81mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC50J3701BRB14
Related LinksRNC50J3, RNC50J3701BRB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC50J3701BRB14 Details Description
Related parts for RNC50J3701BRB14
RES SMD 95.3 OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
RES 1K OHM 1/2W 5% AXIAL datasheet.pdf
MOSFET N-CH 60V 2.9A SOT-223 datasheet.pdf
CONN RCPT 22POS .100" DBL PCB datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 79POS BOX MT SCKT datasheet.pdf
OSCILLATOR XO 1.163MHZ LVDS SMD datasheet.pdf
IC MCU 16/32B 1MB FLASH 100LQFP datasheet.pdf
CONN PLUG 19POS STRAIGHT W/PINS datasheet.pdf
RES 3.4K OHM 1/10W 1% AXIAL datasheet.pdf
IC MCU 8051 8KB FLASH 20TSSOP datasheet.pdf
PLATO SOLDERING TIP - HEXACON datasheet.pdf
3300UF 450V 76X105MM 85C 2000H datasheet.pdf