Vishay/Dale RNC50J3701BRB14
RNC50J3701BRB14 picture photo
Mfg. Part Number
RNC50J3701BRB14
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 3.7K OHM 1/10W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC50J3701BRB14.pdf
Availability of RNC50J3701BRB14
QUANTITY
RNC50J3701BRB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC50J3701BRB14
Internal Part NumberEIS-RNC50J3701BRB14
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/07, RNC50
PackagingBulk
Resistance (Ohms)3.7k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.070" Dia x 0.150" L (1.78mm x 3.81mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC50J3701BRB14
Related LinksRNC50J3, RNC50J3701BRB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC50J3701BRB14 Details Description
Related parts for RNC50J3701BRB14
IC DECIMATING LCD DRIVER 48LFCSP datasheet.pdf
RES SMD 20 OHM 0.5% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CABLE ASSY FMALE SGL END 3POS 5M datasheet.pdf
CONN PLUG 66POS STRGHT W/SCKT datasheet.pdf
IC LI-ION PATT/PWR MGMT 169BGA datasheet.pdf
CONN HEADER 8POS 3.96MM VERT PCB datasheet.pdf
RES 2.74K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
IC FPGA 168 I/O 240QFP datasheet.pdf
CAP CER 3.3PF 50V NP0 0402 datasheet.pdf
CAP FILM 22NF 3.5% 630VDC RAD datasheet.pdf