Stackpole Electronics Inc. RMCF1206FT16K9
RMCF1206FT16K9 picture photo
Mfg. Part Number
RMCF1206FT16K9
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 16.9K OHM 1% 1/4W 1206
Datasheet Download
RMCF1206FT16K9.pdf
Availability of RMCF1206FT16K9
QUANTITY
RMCF1206FT16K9 Order Process
Ship out your order
Specifications of RMCF1206FT16K9
Internal Part NumberEIS-RMCF1206FT16K9
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationRoHS Compliance
PCN Part NumberGlobal Part Number 9/Aug/2010
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesRMCF
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)16.9k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Supplier Device Package1206
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height0.028" (0.70mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RMCF1206FT16K9
Related LinksRMCF120, RMCF1206FT16K9 Datasheet, Stackpole Electronics Inc. Distributor
RMCF1206FT16K9 Details Description
Related parts for RMCF1206FT16K9
RES 768K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
EVAL MOD 6W STEREO AMP TPA1517 datasheet.pdf
CONN HEADER .100 DUAL R/A 64POS datasheet.pdf
LED SUPPLY CC AC/DC 12-24V 1.05A datasheet.pdf
RES SMD 2.67K OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
IC COMP DUAL 400MV REF 6-DFN datasheet.pdf
LED CBI 5MM YELLOW QUAD 5V datasheet.pdf
OPTOISO 5KV TRANS W/BASE 6DIP datasheet.pdf
CONN CABLE CLAMP SILVER datasheet.pdf
CAP CER 680PF 50V X7R RADIAL datasheet.pdf