Vishay/Dale RNC50J3742BSBSL
RNC50J3742BSBSL picture photo
Mfg. Part Number
RNC50J3742BSBSL
Brief Description
RES 37.4K OHM 1/10W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC50J3742BSBSL.pdf
Availability of RNC50J3742BSBSL
QUANTITY
RNC50J3742BSBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC50J3742BSBSL
Internal Part NumberEIS-RNC50J3742BSBSL
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/07, RNC50
PackagingBulk
Resistance (Ohms)37.4k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.070" Dia x 0.150" L (1.78mm x 3.81mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC50J3742BSBSL
Related LinksRNC50J3, RNC50J3742BSBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC50J3742BSBSL Details Description
Related parts for RNC50J3742BSBSL
RES SMD 360 OHM 0.25% 1/8W 0805 datasheet.pdf
FIXED IND 100UH 3.2A 190 MOHM datasheet.pdf
AC/DC WALL MNT ADPTR 5V +/-12V datasheet.pdf
DOLLY HEAVY DUTY 19" RELAY RACK datasheet.pdf
TERM BLOCK RISING CLAMP 23POS datasheet.pdf
DIODE ZENER 3.6V 225MW SOT23-3 datasheet.pdf
CAP TANT 39UF 5% 20V AXIAL datasheet.pdf
LED XLAMP WARM WHITE 3500K 2SMD datasheet.pdf
HEATSINK 50X50X12.7MM XCUT datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 14 Circuit 0.563" (14.30mm) datasheet.pdf
CONN PLG 0.4MM SHLD 30POS DL SMD datasheet.pdf