Vishay/Dale RNC50J3742BSR36
RNC50J3742BSR36 picture photo
Mfg. Part Number
RNC50J3742BSR36
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 37.4K OHM 1/10W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC50J3742BSR36.pdf
Availability of RNC50J3742BSR36
QUANTITY
RNC50J3742BSR36 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC50J3742BSR36
Internal Part NumberEIS-RNC50J3742BSR36
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/07, RNC50
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)37.4k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.070" Dia x 0.150" L (1.78mm x 3.81mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC50J3742BSR36
Related LinksRNC50J3, RNC50J3742BSR36 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC50J3742BSR36 Details Description
Related parts for RNC50J3742BSR36
SENSOR PRESSURE 100PSIG SMD datasheet.pdf
REG 2.0V 1.5A 3.3V/5VIN ADJ SMD datasheet.pdf
LED DISP 7SEG .56" 695NM HRED CC datasheet.pdf
LED 5MM VERT LOW CUR RED PC MNT datasheet.pdf
CAP ALUM 82UF 20% 450V SNAP datasheet.pdf
CONN RCPT 37POS WALL MNT W/PINS datasheet.pdf
BOOT MOLDED datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 37 Position Through Hole Wire Wrap datasheet.pdf
CAP ALUM 33UF 20% 10V RADIAL datasheet.pdf