Vishay/Dale RNC50J3830FSRSL
RNC50J3830FSRSL picture photo
Mfg. Part Number
RNC50J3830FSRSL
Brief Description
RES 383 OHM 1/10W 1% AXIAL
Datasheet Download
RNC50J3830FSRSL.pdf
Availability of RNC50J3830FSRSL
QUANTITY
RNC50J3830FSRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC50J3830FSRSL
Internal Part NumberEIS-RNC50J3830FSRSL
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/07, RNC50
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)383
Tolerance±1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.070" Dia x 0.150" L (1.78mm x 3.81mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC50J3830FSRSL
Related LinksRNC50J3, RNC50J3830FSRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC50J3830FSRSL Details Description
Related parts for RNC50J3830FSRSL
BOX PLASTIC GRAY 7.09"L X 4.72"W datasheet.pdf
CONN EDGE DUAL 1MM R/A 80 POS datasheet.pdf
CONN COUPLER RCPT LC-LC 4-PLEX datasheet.pdf
CONTROL TEMP 100-240V PANEL MT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 10V 150W datasheet.pdf
RES 191K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 47UF 20% 16V RADIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 56UF 20% 250V RADIAL datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 13 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
CONN RCPT 10POS INLINE SKT SLD datasheet.pdf