Vishay/Dale RNC50J3831BSRE6
RNC50J3831BSRE6 picture photo
Mfg. Part Number
RNC50J3831BSRE6
Brief Description
RES 3.83K OHM 1/10W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC50J3831BSRE6.pdf
Availability of RNC50J3831BSRE6
QUANTITY
RNC50J3831BSRE6 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC50J3831BSRE6
Internal Part NumberEIS-RNC50J3831BSRE6
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/07, RNC50
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)3.83k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.070" Dia x 0.150" L (1.78mm x 3.81mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC50J3831BSRE6
Related LinksRNC50J3, RNC50J3831BSRE6 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC50J3831BSRE6 Details Description
Related parts for RNC50J3831BSRE6
RES SMD 14K OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CAP CER 1500PF 50V NP0 1206 datasheet.pdf
KIT ADD ON PREVIEW RCM4510W INTL datasheet.pdf
MODEM GPRS QUAD US BUNDLE RS-232 datasheet.pdf
MODEM HSDPA INTELLIGNT US BUNDLE datasheet.pdf
CONV DC/DC 1W 3.3VIN 09VOUT datasheet.pdf
RES SMD 10 OHM 0.1% 1/8W 1206 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 49.5W datasheet.pdf
RES 115 OHM 1/2W .1% AXIAL datasheet.pdf
CIR BRKR THRM 2A 200VAC 28VDC datasheet.pdf