Vishay/Dale RNC50J38R3BSBSL
RNC50J38R3BSBSL picture photo
Mfg. Part Number
RNC50J38R3BSBSL
Brief Description
RES 38.3 OHM 1/10W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC50J38R3BSBSL.pdf
Availability of RNC50J38R3BSBSL
QUANTITY
RNC50J38R3BSBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC50J38R3BSBSL
Internal Part NumberEIS-RNC50J38R3BSBSL
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/07, RNC50
PackagingBulk
Resistance (Ohms)38.3
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.070" Dia x 0.150" L (1.78mm x 3.81mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC50J38R3BSBSL
Related LinksRNC50J3, RNC50J38R3BSBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC50J38R3BSBSL Details Description
Related parts for RNC50J38R3BSBSL
CONN EDGECARD 48POS .156 EXTEND datasheet.pdf
CAP CER 2700PF 50V X7R RADIAL datasheet.pdf
FIXED IND 2.5UH 6.8A 11 MOHM SMD datasheet.pdf
CAP CER 1500PF 50V U2J 0603 datasheet.pdf
POT 100 OHM 5W WIREWOUND LINEAR datasheet.pdf
RES 28.7 OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf