Vishay/Dale RNC50J3900BSB14
RNC50J3900BSB14 picture photo
Mfg. Part Number
RNC50J3900BSB14
Brief Description
RES 390 OHM 1/10W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC50J3900BSB14.pdf
Availability of RNC50J3900BSB14
QUANTITY
RNC50J3900BSB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC50J3900BSB14
Internal Part NumberEIS-RNC50J3900BSB14
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/07, RNC50
PackagingBulk
Resistance (Ohms)390
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.070" Dia x 0.150" L (1.78mm x 3.81mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC50J3900BSB14
Related LinksRNC50J3, RNC50J3900BSB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC50J3900BSB14 Details Description
Related parts for RNC50J3900BSB14
HEX STANDOFF 6-32 BRASS 5/8" datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 64KB FLASH 64TQFP datasheet.pdf
IC MCU ARM9 64KB ROM 217LFBGA datasheet.pdf
RES 140K OHM 1/4W .1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 19POS SKT datasheet.pdf
IC VREF SERIES 2.5V SOT23-5 datasheet.pdf
Connector Socket 98 Position 0.079" (2.00mm) Gold Through Hole, Right Angle datasheet.pdf
CONN EDGECARD 12POS .100" datasheet.pdf
762 TB SOCKET CLOSE VER datasheet.pdf
21 MTE HDR SRRA SFMNT .100CL datasheet.pdf
CONN PLUG 0.8MM 60POS R/A SMD AU datasheet.pdf