Vishay/Dale RNC50J3912BSB14
RNC50J3912BSB14 picture photo
Mfg. Part Number
RNC50J3912BSB14
Brief Description
RES 39.1K OHM 1/10W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC50J3912BSB14.pdf
Availability of RNC50J3912BSB14
QUANTITY
RNC50J3912BSB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC50J3912BSB14
Internal Part NumberEIS-RNC50J3912BSB14
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/07, RNC50
PackagingBulk
Resistance (Ohms)39.1k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.070" Dia x 0.150" L (1.78mm x 3.81mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC50J3912BSB14
Related LinksRNC50J3, RNC50J3912BSB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC50J3912BSB14 Details Description
Related parts for RNC50J3912BSB14
CAP CER 0.015UF 50V X7R RADIAL datasheet.pdf
Crystal 28.3750MHz 20ppm 18pF 50 Ohm -20°C - 70°C Surface Mount 4-SMD, No Lead (DFN, LCC) datasheet.pdf
IC SRAM 4MBIT 117MHZ 100TQFP datasheet.pdf
CAP CER 10UF 25V X7R 1210 datasheet.pdf
RELAY TELECOM DPDT 2A 12V datasheet.pdf
XFRMR LAMINATED 25VA CHAS MOUNT datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DPDT 3A 125V datasheet.pdf
RES 38.7K OHM 1/2W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
CIRCUIT BREAKER MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
IC DDR 512M 166MHZ 60BGA datasheet.pdf
CAP CER 1.2PF 50V NP0 0603 datasheet.pdf
CAP FILM 470 PF 10% 1600VDC datasheet.pdf