Vishay/Dale RNC50J3920BSB14
RNC50J3920BSB14 picture photo
Mfg. Part Number
RNC50J3920BSB14
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 392 OHM 1/10W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC50J3920BSB14.pdf
Availability of RNC50J3920BSB14
QUANTITY
RNC50J3920BSB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC50J3920BSB14
Internal Part NumberEIS-RNC50J3920BSB14
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/07, RNC50
PackagingBulk
Resistance (Ohms)392
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.070" Dia x 0.150" L (1.78mm x 3.81mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC50J3920BSB14
Related LinksRNC50J3, RNC50J3920BSB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC50J3920BSB14 Details Description
Related parts for RNC50J3920BSB14
PTC RESETTABLE 60MA 230V RAD datasheet.pdf
IC D-TYPE POS TRG SNGL 24SOIC datasheet.pdf
RES SMD 274K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
FUSE FAST 30A 125V MIDGET datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 75W datasheet.pdf
RES 3.24K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
750 TB SPRING CLAMP 45D datasheet.pdf
DC/DC CONVERTER 24V 10W datasheet.pdf
CONN MICRO-D PLUG datasheet.pdf
WALL PLT FOR FLEXO MNTNG SYS WHT datasheet.pdf
15UF 250V 10X16 datasheet.pdf