Vishay/Dale RNC50J3921FSRE6
RNC50J3921FSRE6 picture photo
Mfg. Part Number
RNC50J3921FSRE6
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 3.92K OHM 1/10W 1% AXIAL
Datasheet Download
RNC50J3921FSRE6.pdf
Availability of RNC50J3921FSRE6
QUANTITY
RNC50J3921FSRE6 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC50J3921FSRE6
Internal Part NumberEIS-RNC50J3921FSRE6
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/07, RNC50
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)3.92k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.070" Dia x 0.150" L (1.78mm x 3.81mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC50J3921FSRE6
Related LinksRNC50J3, RNC50J3921FSRE6 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC50J3921FSRE6 Details Description
Related parts for RNC50J3921FSRE6
RES SMD 56.2 OHM 0.5% 1/8W 0805 datasheet.pdf
RES SMD 20 OHM 0.25% 1/10W 0603 datasheet.pdf
RES SMD 4.7K OHM 5% 1/8W 0805 datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON SPDT 3A 125V datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 6A 125V datasheet.pdf
RES CHAS MNT 500 OHM 10% 2000W datasheet.pdf
MULTI-PAIR 8COND 18AWG GRY 1000' datasheet.pdf
RES 45.3 OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
8325-13 DRAG FINGER datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 4POS PIN datasheet.pdf
CONN RCPT 24POS WALL MNT SCKT datasheet.pdf