Vishay/Dale RNC50J3922BSB14
RNC50J3922BSB14 picture photo
Mfg. Part Number
RNC50J3922BSB14
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 39.2K OHM 1/10W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC50J3922BSB14.pdf
Availability of RNC50J3922BSB14
QUANTITY
RNC50J3922BSB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC50J3922BSB14
Internal Part NumberEIS-RNC50J3922BSB14
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/07, RNC50
PackagingBulk
Resistance (Ohms)39.2k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.070" Dia x 0.150" L (1.78mm x 3.81mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC50J3922BSB14
Related LinksRNC50J3, RNC50J3922BSB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC50J3922BSB14 Details Description
Related parts for RNC50J3922BSB14
POLYSWITCH RXE SERIES 0.20A datasheet.pdf
SURGE SUPPRESS USB-A MALE/FEMALE datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 0.4VA 20V datasheet.pdf
IC OPAMP GP 4MHZ RRO 8MSOP datasheet.pdf
CONN HEADER 20POS .100" STACKER datasheet.pdf
CONN HSG PLUG 26POS STRAIGHT PIN datasheet.pdf
RES 240 OHM 3W 0.5% WW AXIAL datasheet.pdf
RES 2.61K OHM 1/2W .5% AXIAL datasheet.pdf
CONN HEADER 9POS STR .100" TIN datasheet.pdf
PLIERS COMBO FLAT NOSE 8.0" datasheet.pdf