Vishay/Dale RNC50J3923BRBSL
RNC50J3923BRBSL picture photo
Mfg. Part Number
RNC50J3923BRBSL
Brief Description
RES 392K OHM 1/10W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC50J3923BRBSL.pdf
Availability of RNC50J3923BRBSL
QUANTITY
RNC50J3923BRBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC50J3923BRBSL
Internal Part NumberEIS-RNC50J3923BRBSL
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/07, RNC50
PackagingBulk
Resistance (Ohms)392k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.070" Dia x 0.150" L (1.78mm x 3.81mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC50J3923BRBSL
Related LinksRNC50J3, RNC50J3923BRBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC50J3923BRBSL Details Description
Related parts for RNC50J3923BRBSL
CONN MOD JACK 8P8C R/A UNSHLD datasheet.pdf
IC REG LDO 3.3V 0.8A SOT223-3 datasheet.pdf
IC MOTOR DRIVER PAR 8SO datasheet.pdf
CONN HEADER .100 SNGL STR 18POS datasheet.pdf
CAP TANT 33UF 25V 10% 2917 datasheet.pdf
BOARD SAR ADC LTC1407A-1 datasheet.pdf
RES 84.5K OHM 1/8W .5% AXIAL datasheet.pdf
CONN SMD SHD HDR TIN 10POS datasheet.pdf
CONN INLINE PLUG 16PIN SLD CUP datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 0.4VA 20V datasheet.pdf
RES SMD 5.1K OHM 1% 0.15W 1206 datasheet.pdf
LEAD 4MM BANANA RSHTH PP SILIC 0 datasheet.pdf