Vishay/Dale RNC50J3923FSRSL
RNC50J3923FSRSL picture photo
Mfg. Part Number
RNC50J3923FSRSL
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 392K OHM 1/10W 1% AXIAL
Datasheet Download
RNC50J3923FSRSL.pdf
Availability of RNC50J3923FSRSL
QUANTITY
RNC50J3923FSRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC50J3923FSRSL
Internal Part NumberEIS-RNC50J3923FSRSL
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/07, RNC50
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)392k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.070" Dia x 0.150" L (1.78mm x 3.81mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC50J3923FSRSL
Related LinksRNC50J3, RNC50J3923FSRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC50J3923FSRSL Details Description
Related parts for RNC50J3923FSRSL
LED YELLOW DIFF 3MM ROUND T/H datasheet.pdf
LED SS HE RED DIFF LP PCB 5MM datasheet.pdf
CONN SPRING CONT 15 POS .197 SMD datasheet.pdf
MOSFET N-CH 55V 42A DPAK datasheet.pdf
DIODE ARRAY SCHOTTKY 30V SOT323 datasheet.pdf
LENS FOR NICHIA N119 datasheet.pdf
CAP ALUM 15UF 20% 25V SMD datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 2 Circuit 0.500" (12.70mm) datasheet.pdf