Vishay/Dale RNC50J4000BSB14
RNC50J4000BSB14 picture photo
Mfg. Part Number
RNC50J4000BSB14
Brief Description
RES 400 OHM 1/10W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC50J4000BSB14.pdf
Availability of RNC50J4000BSB14
QUANTITY
RNC50J4000BSB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC50J4000BSB14
Internal Part NumberEIS-RNC50J4000BSB14
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/07, RNC50
PackagingBulk
Resistance (Ohms)400
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.070" Dia x 0.150" L (1.78mm x 3.81mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC50J4000BSB14
Related LinksRNC50J4, RNC50J4000BSB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC50J4000BSB14 Details Description
Related parts for RNC50J4000BSB14
RECEIVER REMOTE CTRL SIDE 38KHZ datasheet.pdf
RES 16.5K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
SCREWDRIVER SET HEX 7PC datasheet.pdf
TERM BLOCK TOP ENTRY 5POS VERT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 250W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 75W datasheet.pdf
RES 64.9K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 39.2K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
DIODE ZENER 4.3V 5W SMBG datasheet.pdf
MOSFET N-CH 30V 6A SC59-3 datasheet.pdf