Vishay/Dale RNC50J4020BSRE6
RNC50J4020BSRE6 picture photo
Mfg. Part Number
RNC50J4020BSRE6
Brief Description
RES 402 OHM 1/10W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC50J4020BSRE6.pdf
Availability of RNC50J4020BSRE6
QUANTITY
RNC50J4020BSRE6 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC50J4020BSRE6
Internal Part NumberEIS-RNC50J4020BSRE6
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/07, RNC50
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)402
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.070" Dia x 0.150" L (1.78mm x 3.81mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC50J4020BSRE6
Related LinksRNC50J4, RNC50J4020BSRE6 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC50J4020BSRE6 Details Description
Related parts for RNC50J4020BSRE6
DESICCANT 1 UNIT PAIL OF 300PCS datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 6POS 90DEG 7.5MM datasheet.pdf
CONN EDGECARD 48POS .156 EYELET datasheet.pdf
CONN EDGECARD 100POS .125 EXTEND datasheet.pdf
IC CLK BUFFER 1:9 750MHZ 32LQFP datasheet.pdf
ENCODER ROTARY 12-24V 256RES 2M datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 2V 30W datasheet.pdf
CONN PLUG 8POS STRGHT W/SKT datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPST 20A 125V datasheet.pdf
Connector Header, Top or Bottom Entry 80 Position 0.039" (1.00mm) Gold Surface Mount datasheet.pdf