Vishay/Dale RNC50J4021BSR36
RNC50J4021BSR36 picture photo
Mfg. Part Number
RNC50J4021BSR36
Brief Description
RES 4.02K OHM 1/10W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC50J4021BSR36.pdf
Availability of RNC50J4021BSR36
QUANTITY
RNC50J4021BSR36 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC50J4021BSR36
Internal Part NumberEIS-RNC50J4021BSR36
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package5,000
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/07, RNC50
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)4.02k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.070" Dia x 0.150" L (1.78mm x 3.81mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC50J4021BSR36
Related LinksRNC50J4, RNC50J4021BSR36 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC50J4021BSR36 Details Description
Related parts for RNC50J4021BSR36
CONN HEADER .100 SINGL STR 36POS datasheet.pdf
CAP CER 680PF 50V NP0 1808 datasheet.pdf
TVS DIODE 10VWM 17VC SMB datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE SPDT 16A 12V datasheet.pdf
FIXED IND 15UH 500MA 240 MOHM datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG datasheet.pdf
25 MODII HDR SHRD SRST VERT CP datasheet.pdf
CAP CER 330PF 25V NP0 0805 datasheet.pdf
CONN MICRO-D PLUG datasheet.pdf
PTSE 55C 55#20 SKT PLUG datasheet.pdf
Ceramic Capacitors 0.68UF 4V 20% X7S 0306 datasheet.pdf