Vishay/Dale RNC50J4021FMRE6
RNC50J4021FMRE6 picture photo
Mfg. Part Number
RNC50J4021FMRE6
Brief Description
RES 4.02K OHM 1/10W 1% AXIAL
Datasheet Download
RNC50J4021FMRE6.pdf
Availability of RNC50J4021FMRE6
QUANTITY
RNC50J4021FMRE6 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC50J4021FMRE6
Internal Part NumberEIS-RNC50J4021FMRE6
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/07, RNC50
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)4.02k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.070" Dia x 0.150" L (1.78mm x 3.81mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateM (1%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC50J4021FMRE6
Related LinksRNC50J4, RNC50J4021FMRE6 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC50J4021FMRE6 Details Description
Related parts for RNC50J4021FMRE6
DIODE ARRAY SCHOTTKY 100V D60 datasheet.pdf
IC VREF SHUNT ADJ SOT89-3 datasheet.pdf
RES 270K OHM 2% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
FUSE STRIP 60 9MM 50A datasheet.pdf
TAPE POLYESTER BLUE 1.5"X10YDS datasheet.pdf
CABLE 2COND 22AWG NAT SHLD 1000' datasheet.pdf
BRD MNT PRESSURE SENSORS datasheet.pdf
SEALED AERO SWITCH datasheet.pdf
FLX SFTY BK HLF FRM/CL LNS 4/CS datasheet.pdf
JT 6C 6#22M PIN RECP datasheet.pdf
TV 39C 39#16 PIN J/N RECP datasheet.pdf
LED DRIVER 96W 48V 277-480 datasheet.pdf