Vishay/Dale RNC50J4023BSBSL
RNC50J4023BSBSL picture photo
Mfg. Part Number
RNC50J4023BSBSL
Brief Description
RES 402K OHM 1/10W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC50J4023BSBSL.pdf
Availability of RNC50J4023BSBSL
QUANTITY
RNC50J4023BSBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC50J4023BSBSL
Internal Part NumberEIS-RNC50J4023BSBSL
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/07, RNC50
PackagingBulk
Resistance (Ohms)402k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.070" Dia x 0.150" L (1.78mm x 3.81mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC50J4023BSBSL
Related LinksRNC50J4, RNC50J4023BSBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC50J4023BSBSL Details Description
Related parts for RNC50J4023BSBSL
CAP CER 130PF 50V C0H AXIAL datasheet.pdf
RES METAL OX 2W 30.1 OHM 1% AXL datasheet.pdf
IC SRAM 1MBIT 15NS 32SOJ datasheet.pdf
CONN RACK/PANEL 9POS 5A datasheet.pdf
CONN HSG INLINE MNT PLUG 128POS datasheet.pdf
FRONT CUT-OFF PLUNGER datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 100W datasheet.pdf
RES 232K OHM 1/10W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 3.4K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
POT 300K OHM 1/4W CARBON LOG datasheet.pdf
CARD GUIDE INSERT 5.5" 0.102" BK datasheet.pdf