Vishay/Dale RNC50J4023DSRSL
RNC50J4023DSRSL picture photo
Mfg. Part Number
RNC50J4023DSRSL
Brief Description
RES 402K OHM 1/10W .5% AXIAL
Datasheet Download
RNC50J4023DSRSL.pdf
Availability of RNC50J4023DSRSL
QUANTITY
RNC50J4023DSRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC50J4023DSRSL
Internal Part NumberEIS-RNC50J4023DSRSL
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/07, RNC50
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)402k
Tolerance±0.5%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.070" Dia x 0.150" L (1.78mm x 3.81mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC50J4023DSRSL
Related LinksRNC50J4, RNC50J4023DSRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC50J4023DSRSL Details Description
Related parts for RNC50J4023DSRSL
LED RED DIFF 5X1MM RECT T/H datasheet.pdf
IC REG BUCK 1A 16-QSOP datasheet.pdf
CAP FILM 0.68UF 10% 100VDC RAD datasheet.pdf
RES 65.7 OHM 1/8W .5% AXIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 100W datasheet.pdf
CONN EDGE .100 24POS DR LOW P datasheet.pdf