Yageo RT0805FRE0757R6L
RT0805FRE0757R6L picture photo
Mfg. Part Number
RT0805FRE0757R6L
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 57.6 OHM 1% 1/8W 0805
Datasheet Download
RT0805FRE0757R6L.pdf
Availability of RT0805FRE0757R6L
QUANTITY
RT0805FRE0757R6L Order Process
Ship out your order
Specifications of RT0805FRE0757R6L
Internal Part NumberEIS-RT0805FRE0757R6L
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesChip Resistor
Featured ProductYageo - Thin-Film Chip Resistors
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesRT
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)57.6
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionThin Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height0.024" (0.60mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RT0805FRE0757R6L
Related LinksRT0805FR, RT0805FRE0757R6L Datasheet, Yageo Distributor
RT0805FRE0757R6L Details Description
Related parts for RT0805FRE0757R6L
RES SMD 78.7KOHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
TERM BLOCK RISING CLAMP 21POS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 10V 75W datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 4 Circuit 0.325" (8.26mm) datasheet.pdf
Connector Socket 31 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 264W datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 300V 60A TO247AC datasheet.pdf
CAP ALUM 68UF 20% 35V RADIAL datasheet.pdf
LX6 P UNMA 2SM (20 KM)STF datasheet.pdf
CAP FILM 1000VDC 0.011UF RADIAL datasheet.pdf