Vishay/Dale RNC50J4023FRBSL
RNC50J4023FRBSL picture photo
Mfg. Part Number
RNC50J4023FRBSL
Brief Description
RES 402K OHM 1/10W 1% AXIAL
Datasheet Download
RNC50J4023FRBSL.pdf
Availability of RNC50J4023FRBSL
QUANTITY
RNC50J4023FRBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC50J4023FRBSL
Internal Part NumberEIS-RNC50J4023FRBSL
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/07, RNC50
PackagingBulk
Resistance (Ohms)402k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.070" Dia x 0.150" L (1.78mm x 3.81mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC50J4023FRBSL
Related LinksRNC50J4, RNC50J4023FRBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC50J4023FRBSL Details Description
Related parts for RNC50J4023FRBSL
CONN STRAIN RELIEF ENCLOSE 9POS datasheet.pdf
GROMMET 0.240" ELASTOMER BLACK datasheet.pdf
CONN EDGECARD 60POS .100 EXTEND datasheet.pdf
CONN HSG PLUG 32POS STRGHT SCKT datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 48KB FLASH 80LQFP datasheet.pdf
CAP CER 390PF 200V X7R RADIAL datasheet.pdf
LED MT SR VERT 11MM 3MM 2LD datasheet.pdf
RES 162K OHM 1% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
RES 43 OHM 1/4W 5% AXIAL datasheet.pdf
CONN PLUG FEMALE 10POS PCB datasheet.pdf
CONN SOCKET PGA 176POS GOLD datasheet.pdf
RF POWER LIMITER 6GHZ 50W 12QFN datasheet.pdf