Vishay/Dale RNC50J4072BSBSL
RNC50J4072BSBSL picture photo
Mfg. Part Number
RNC50J4072BSBSL
Brief Description
RES 40.7K OHM 1/10W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC50J4072BSBSL.pdf
Availability of RNC50J4072BSBSL
QUANTITY
RNC50J4072BSBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC50J4072BSBSL
Internal Part NumberEIS-RNC50J4072BSBSL
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/07, RNC50
PackagingBulk
Resistance (Ohms)40.7k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.070" Dia x 0.150" L (1.78mm x 3.81mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC50J4072BSBSL
Related LinksRNC50J4, RNC50J4072BSBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC50J4072BSBSL Details Description
Related parts for RNC50J4072BSBSL
50P,50SR TERM PLUG ASSEMBLY datasheet.pdf
IC FPGA 125 I/O 208QFP datasheet.pdf
MOSFET N-CH 30V 64A D2PAK datasheet.pdf
IC ADC 12BIT SRL LP 8-MSOP datasheet.pdf
THYRISTOR 270V 250A DO-214AA datasheet.pdf
CONN EDGECARD 16POS .100 EXTEND datasheet.pdf
IC MPU MPC83XX 667MHZ 689TEPBGA datasheet.pdf
RES 29.8K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
FERRITE CORE P 800NH N48 datasheet.pdf
CAP ALUM 720UF 40V RADIAL datasheet.pdf
CONT PIN CRIMP 14AWG SILVR 4.0MM datasheet.pdf
CIR BRKR 20A 32VDC ROCKER datasheet.pdf