Vishay/Dale RNC50J4173BSRE6
RNC50J4173BSRE6 picture photo
Mfg. Part Number
RNC50J4173BSRE6
Brief Description
RES 417K OHM 1/10W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC50J4173BSRE6.pdf
Availability of RNC50J4173BSRE6
QUANTITY
RNC50J4173BSRE6 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC50J4173BSRE6
Internal Part NumberEIS-RNC50J4173BSRE6
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/07, RNC50
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)417k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.070" Dia x 0.150" L (1.78mm x 3.81mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC50J4173BSRE6
Related LinksRNC50J4, RNC50J4173BSRE6 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC50J4173BSRE6 Details Description
Related parts for RNC50J4173BSRE6
RES SMD 4.32K OHM 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 34POS .100 EYELET datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 9 Position Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 50V 3A GP20 datasheet.pdf
IC VOLT DETECTOR 4.2V SOP4 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.8V 150W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 50W datasheet.pdf
SWITCH ROTARY datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 0.4VA 20V datasheet.pdf
IC OSC VCXO 148.5MHZ 6-CLCC datasheet.pdf
HEATSINK 35X35X15MM R-TAB datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 23 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf