Vishay/Dale RNC50J4320BRB14
RNC50J4320BRB14 picture photo
Mfg. Part Number
RNC50J4320BRB14
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 432 OHM 1/10W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC50J4320BRB14.pdf
Availability of RNC50J4320BRB14
QUANTITY
RNC50J4320BRB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC50J4320BRB14
Internal Part NumberEIS-RNC50J4320BRB14
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/07, RNC50
PackagingBulk
Resistance (Ohms)432
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.070" Dia x 0.150" L (1.78mm x 3.81mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC50J4320BRB14
Related LinksRNC50J4, RNC50J4320BRB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC50J4320BRB14 Details Description
Related parts for RNC50J4320BRB14
MOSFET P-CH 200V 1.8A D2PAK datasheet.pdf
CAP THIN FILM 1.5PF 100V 0805 datasheet.pdf
EVAL BOARD ADM1062 datasheet.pdf
RES 1.5 OHM 1W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
RES 87.6K OHM 1/2W .1% AXIAL datasheet.pdf
FIXED IND 1.6MH 1.5A 1.27 OHM TH datasheet.pdf
BVF7.62HP/5/180MF3 BCF/6R BK datasheet.pdf
IC MUX CMOS ANG DUAL 8CH 16SOIC datasheet.pdf
HEATSINK 35X35X20MM L-TAB T766 datasheet.pdf
BRD MNT PRESSURE SENSORS datasheet.pdf
CAP FILM 75NF 5% 63VDC RAD datasheet.pdf