Vishay/Dale RNC50J4700DSBSL
RNC50J4700DSBSL picture photo
Mfg. Part Number
RNC50J4700DSBSL
Brief Description
RES 470 OHM 1/10W .5% AXIAL
Datasheet Download
RNC50J4700DSBSL.pdf
Availability of RNC50J4700DSBSL
QUANTITY
RNC50J4700DSBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC50J4700DSBSL
Internal Part NumberEIS-RNC50J4700DSBSL
PackagingBulk
Resistance (Ohms)470
Tolerance±0.5%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.070" Dia x 0.150" L (1.78mm x 3.81mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC50J4700DSBSL
Related LinksRNC50J4, RNC50J4700DSBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC50J4700DSBSL Details Description
Related parts for RNC50J4700DSBSL
RES SMD 316 OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
EVAL MODULE FOR ADS62P25 datasheet.pdf
CONN PLUG 18POS STRAIGHT W/SCKT datasheet.pdf
CONN HEADER 36POS .1" T/H R/A datasheet.pdf
CAP CER 3900PF 100V NP0 1812 datasheet.pdf
TAPE COPPER FOIL 12.7MM 5/PK datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DPDT 5A 120V datasheet.pdf
IC SUPERVISOR MPU LP SC70-5 datasheet.pdf
OSC PROG 8NS 30PPM 3.2X5MM datasheet.pdf
3P 8C 2W VERT XCHD HDR datasheet.pdf
RES 1.3K OHM 1/2W 5% AXIAL datasheet.pdf