Vishay/Dale RNC50J4701BSB14
RNC50J4701BSB14 picture photo
Mfg. Part Number
RNC50J4701BSB14
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 4.7K OHM 1/10W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC50J4701BSB14.pdf
Availability of RNC50J4701BSB14
QUANTITY
RNC50J4701BSB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC50J4701BSB14
Internal Part NumberEIS-RNC50J4701BSB14
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/07, RNC50
PackagingBulk
Resistance (Ohms)4.7k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.070" Dia x 0.150" L (1.78mm x 3.81mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC50J4701BSB14
Related LinksRNC50J4, RNC50J4701BSB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC50J4701BSB14 Details Description
Related parts for RNC50J4701BSB14
IC MPU MPC82XX 266MHZ 408TBGA datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.2V 50W datasheet.pdf
RES 23.7 OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
Connector Receptacle 30 Position 0.079" (2.00mm) Gold Surface Mount datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X15MM L-TAB T412 datasheet.pdf
HEATSINK 50X50X12.7MM XCUT datasheet.pdf
DC/DC CONVERTER 1.2V 30W datasheet.pdf
RES ARRAY 7 RES 390K OHM 14SOIC datasheet.pdf
CAP FILM 4.7NF 5% 1000VDC datasheet.pdf
TV 3C 3#20 SKT J/N RECP datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 6POS SKT datasheet.pdf