Vishay/Dale RNC50J4751BSRE6
RNC50J4751BSRE6 picture photo
Mfg. Part Number
RNC50J4751BSRE6
Brief Description
RES 4.75K OHM 1/10W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC50J4751BSRE6.pdf
Availability of RNC50J4751BSRE6
QUANTITY
RNC50J4751BSRE6 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC50J4751BSRE6
Internal Part NumberEIS-RNC50J4751BSRE6
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/07, RNC50
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)4.75k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.070" Dia x 0.150" L (1.78mm x 3.81mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC50J4751BSRE6
Related LinksRNC50J4, RNC50J4751BSRE6 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC50J4751BSRE6 Details Description
Related parts for RNC50J4751BSRE6
CONN HEADER 4POS IDC STR T/H AU datasheet.pdf
CONN EDGECARD 130POS .100 EXTEND datasheet.pdf
CAP TANT 4.7UF 50V 10% 2917 datasheet.pdf
CONV DC/DC 2W 36-72VIN 3.3VOUT datasheet.pdf
CAP ALUM 330UF 20% 10V RADIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 10V 75W datasheet.pdf
IMP CONFIGURABLE POWER SUPPLY datasheet.pdf
ZACK STRIP 10-SECTION WHITE datasheet.pdf
CAP ALUM 220UF 20% 450V SNAP datasheet.pdf
OSC PROG 1.8V LVDS 25PPM 5X7MM datasheet.pdf