Vishay/Dale RNC50J4753BSBSL
RNC50J4753BSBSL picture photo
Mfg. Part Number
RNC50J4753BSBSL
Brief Description
RES 475K OHM 1/10W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC50J4753BSBSL.pdf
Availability of RNC50J4753BSBSL
QUANTITY
RNC50J4753BSBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC50J4753BSBSL
Internal Part NumberEIS-RNC50J4753BSBSL
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/07, RNC50
PackagingBulk
Resistance (Ohms)475k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.070" Dia x 0.150" L (1.78mm x 3.81mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC50J4753BSBSL
Related LinksRNC50J4, RNC50J4753BSBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC50J4753BSBSL Details Description
Related parts for RNC50J4753BSBSL
VARISTOR 14V 40A 0805 datasheet.pdf
SWITCH PUSH 6PST 5A 250V datasheet.pdf
CONN EDGECARD 52POS R/A .100 SLD datasheet.pdf
OSC MEMS 36.000MHZ CMOS SMD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 100W datasheet.pdf
CONN HSG PLUG 26POS INLINE PINS datasheet.pdf
CONN RCPT 1X6 MXMETAL W/CPA BLK datasheet.pdf
EP10 FLYBACK TRANSFORMER datasheet.pdf
IC ENCODER NTSC/PAL VID 40LFCSP datasheet.pdf
LED MOD 4000K 1500LM 80CRI datasheet.pdf
CAP ALUM 4700UF 20% 16V RADIAL datasheet.pdf