Vishay/Dale RNC50J4753BSRE6
RNC50J4753BSRE6 picture photo
Mfg. Part Number
RNC50J4753BSRE6
Brief Description
RES 475K OHM 1/10W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC50J4753BSRE6.pdf
Availability of RNC50J4753BSRE6
QUANTITY
RNC50J4753BSRE6 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC50J4753BSRE6
Internal Part NumberEIS-RNC50J4753BSRE6
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/07, RNC50
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)475k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.070" Dia x 0.150" L (1.78mm x 3.81mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC50J4753BSRE6
Related LinksRNC50J4, RNC50J4753BSRE6 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC50J4753BSRE6 Details Description
Related parts for RNC50J4753BSRE6
IC ENCORE MCU FLASH 2K 28SOIC datasheet.pdf
CARDEDGE 130POS DUAL .100 GREEN datasheet.pdf
CONN EDGECARD 28POS R/A .125 SLD datasheet.pdf
IC FPGA 880 I/O 1760FBGA datasheet.pdf
CONN RCPT 2 POS BOX MNT W/SCKT datasheet.pdf
CONN PLUG 3POS RT ANG W/SKTS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 75W datasheet.pdf
CONN RCPT 61POS INLINE SCKT datasheet.pdf